صفحه اصلی دیکشنری
نسخه مخصوص بابیلون(bgl)

دیکشنری آنلاین

دیکشنری آنلاین از اسفند ماه 1383 با بانک اطلاعاتی 50000 لغتی انگلیسی به فارسی آریانپور آغاز به کار کرد.
هدف از ایجاد این دیکشنری، در درجه اول ساخت یک فرهنگ لغت کامل و در دسترس برای همه ایرانیان بود تا از هر جایی و با هر سیستم عاملی که به اینترنت متصل می‌شوند بتوانند به یک فرهنگ لغت دسترسی داشته و به راحتی از آن استفاده کنند.
استقبال بسیار خوب فارسی زبانان از این فرهنگ لغت و نیاز آنان به یک فرهنگ لغت آنلاین کامل و با کارایی آسان و سریع باعث شد تا ما هر چه بیشتر به فکر توسعه و تکامل سریع آن بیفتیم و نگاه جدی‌تر و حرفه‌ای‌تری به این مقوله بیندازیم. در درجه اول ما سعی در افزایش لغات فرهنگ انگلیسی به فارسی کردیم و فرهنگ تخصصی رایانه و الکترونیک را به آن اضافه کردیم. در مرحله بعد ما فرهنگ فارسی به انگلیسی با 40000 لغت را اضافه کرده و به این صورت قابلیت ترجمه لغات از فارسی به انگلیسی را فراهم کردیم. ما همچنان به فکر افزایش لغات و اضافه کردن فرهنگ‌های دیگر و افزودن به قابلیتهای این فرهنگ لغت هستیم.
یکی از امکاناتی که ما در فکر ارائه آن هستیم، طراحی الگوریتم‌های پیشرفته لغت یابی است تا به کمک آن بهتر بتوان لغات را پیدا کرد. به عنوان مثال با جابجا شدن و یا افتادن یک حرف از لغت شما با پیغام "لغت مورد نظر یافت نشد" مواجه نشوید. همچنین از این طریق حالتهای مختلف فعل(ماضی، مضارع، جمع و ...) تشخیص داده شده و معنی مناسب نمایش داده خواهد شد.
ما همچنین به فکر تصحیح غلطها و اشتباهات موجود در فرهنگ‌های فعلی از جمله فرهنگ فارسی به انگلیسی هستیم و شاید برای تکامل این فرهنگ همه با هم دست به کار شویم و از طریق یک پروژه مشارکت عمومی در کمترین زمان ممکن به مقصود خود برسیم.
این دیکشنری همیشه به صورت آنلاین و رایگان در دسترس همگان خواهد بود و کم کم با توسعه و تکامل آن راه برای ساخت یک مترجم قدرتمند بین زبانهای فارسی و انگلیسی فراهم خواهد شد.

آخرین تغییرات انجام شده در دیکشنری:
5 خرداد 1391
 • ارتقای بانک لغات انگلیسی به فارسی
 • کامپایل و افزایش سرعت جستجوی انگلیسی به فارسی
 • 3 خرداد 1391
 • بازنویسی کامل موتور دیکشنری آنلاین و افزایش بازدهی آن تا 40 درصد
 • اصلاح ساختار بانک اطلاعاتی لغات
 • 3 مهر 1384
  اضافه کردن قابلیت "جستجوی کامل"
  12 مرداد 1384
  اضافه کردن دیکشنری فارسی به انگلیسی
  14 تیر 1384
  اضافه کردن دیکشنری انگلیسی به فارسی کامپیوتر و اینترنت

   

  قابلیتهایی که به زودی اضافه خواهند شد:
  صفحه کلید فارسی مستقل بدون توجه به سیستم عامل
  قابلیت‌های پیشرفته لغت یابی
  نسخه مخصوص نرم‌افزار بابیلون:
  در صورتی که از کاربران نرم‌افزار بابیلون هستید، می‌توانید فرهنگ‌لغت‌های ما را به آن اضافه کرده و به صورت آفلاین از آن استفاده کنید. توضیحات بیشتر...
  اضافه کردن دیکشنری به سایت یا وبلاگ خودتان:
  در صورتی که مایل به اضافه کردن دیکشنری به وبلاگ یا سایت خود می‌باشید این کار به راحتی قرار دادن چند خط کد امکانپذیر می‌باشد. حتی می‌توانید ترتیبی اتخاذ کنید تا نتایج هم درون صفحه خودتان نمایش داده شود. فایل فشرده شده الگو را دریافت کرده و  پس از باز کردن، آن را درون سایت خود قرار دهید. در صورتی که با کدهای اچ‌تی‌ام‌ال آشنا باشید می توانید هرگونه تغییراتی که مایل بودید در آن اعمال کرده تا با ظاهر سایتتان هماهنگ شود اما لینک برگشت به این سایت به هیچ وجه فراموش نشود.

  آخرین به روز رسانی: 4 مهر 1384